शुभकामना स्कुलमा अबाकस, बालबालिकाको क्षमता देखेर अभिभावक खुशी

काठमाडौं । काठमाडौंको तारकेश्वर ९ मा रहेको शुभकामना इङ्लिस बोर्डिङ स्कुलमा विद्यालय स्तरीय अबाकस प्रतियोगीता सम्पन्न भएको छ । ५ देखि १३ वर्ष उमेर समूहका बालबालिकाहरु सहभागी विद्यालय स्तरीय प्रतियोगीताबाट छानिएकामध्ये ३ जनाले राष्ट्रिय स्तरको प्रतिष्पर्धामा सहभागी बन्न पाउनेछन् । आगामी फागुन २० गते राष्ट्रियस्तरको प्रतिगोगिता हुँदैछ । यसै वर्षदेखि शुभकामना स्कुलले अबाकस लागु गरेको हो ।

कार्यक्रममा विद्यालयका प्रिन्सिपल कुमार ढकालले आफ्नो विद्यालयमा अबाकस लागु गर्न पाउँदा बाल विकास एनसीमास संस्थालाई धन्यवाद व्यक्त गरे । अबाकससँगै अरु धेरै अतिरिक्त क्रियाकलापहरु आफ्नो विद्यालयमा हुने गरेको जानकारी गराउँदै अबाकसले बालबालिकाको मस्तिस्कमा निक्कै ठूलो सहयोग गरिरहेको बताए ।

पहिले गणितमा समस्या भएका बालबालिकाहरुका लागि पनि यसले निक्कै सहयोग गरेको र उनीहरुलाई निक्कै सजिलो भएको उनले बताए । अबाकस बालबालिकालाई मात्रै नभई शिक्षक र अभिभावकका लागि पनि उपयोगी रहेको भन्दै उनले आफ्नो विद्यालयले राष्ट्रिय र अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको प्रतियोगीतामा पनि विजयी हाँसिल गर्ने बताए ।

विद्यालयका निर्देशक कृष्ण प्रसाद अधिकारीले २०६० सालमा विद्यालय स्थापना भएको स्मरण गराउँदै धेरे आरोह र अवरोह पार गर्दै विद्यालय यहाँसम्म आईपुगेको बताए । विद्यालयले अबाकसलगायत अरु थुप्रै अतिरिक्त क्रियाकलापमा जोड दिँदै आएको भन्दै उनले स्कुलले एकपछि अर्को काँचुली फेर्दै गएको बताए । बालबालिकाको स्मरणशक्ति वृद्धि विकासका लागि अबाकस निक्कै राम्रो साबित भएको उनले दाबी गरे ।

विद्यालयका प्राईमरी लेवल ईन्चार्ज मैयाँ श्रेष्ठले सुरुमा अबाकस ल्याउँदा आफूलाई पनि केही कन्फ्यूज भएको तर यो लागु भएपछि यसको आवश्यकता महसुस गरेको बताए । यसले गणित विषयको शिक्षण सिकाई क्रियाकलाप गर्न पनि सजिलो भएको भन्दै उनले अबाकस अध्यापन गराउने शिक्षकहरुलाई धन्यवाद व्यक्त गरे ।

बाल बिकास एनसीमास संस्थाका तेजु नेपालले अत्यन्तै धेरै अभिभावको उपस्थितिमा विद्यालय स्तरीय अबाकस प्रतियोगीता सम्पन्न गर्न सफल भएकोमा धन्यवाद व्यक्त गरे । विद्यार्थीको उत्साहजनक प्रस्तुती देखिएको भन्दै उनले सरकारसँग समन्वय गरेर विभिन्न जिल्लामा अबाकस लगु गराउने र देशव्यापी बनाउने आफूहरुको लक्ष रहेको बताए ।


प्रतियोगीतामा सहभागी बालबालिकाहरुले आफ्नो विद्यालयमा अबाकस लागु भएपछि पढाईमा निक्कै सहयोग मिलेको बताएका छन् । आफूहरुमा ध्यान केन्द्रीय गरेर गणितिय समस्या समाधान गर्न अबाकसले निक्कै ठूलो टेवा पुर्याएको उनीहरुको भनाइ छ ।

शैक्षिक क्षेत्रमा नयाँ प्रयोग गरिएको अवाकसले बालबालिकाको मष्तिस्क विकास, गणितीय समस्या समाधान गर्न सहज, ध्यानलाई केन्द्रीकृत गराउने गर्दछ । विश्वका १ सय ५० भन्दा बढी देशमा यसको प्रयोग भइरहेको छ ।
बालबालिकाको शैक्षिक प्रणालीमा सुधार ल्याउन २ हजार बर्ष पुरानो फादर अफ कम्प्युटर अवाकसलाई विद्यालयले बैकल्पिक विषयका रुपमा पठनपाठन गराउँदै आएको छ ।

सिफारिस

न्यूरोडमा फुटपाथ विस्तारका लागि महानगरले फेरि थाल्यो काम (तस्वीरहरू)

न्यूरोड क्षेत्रमा काठमाडौं महानगरपालिकाले फेरि फुटपाथ विस्तारको काम थालेको छ। उच्च अदालत पाटनले फुटपाथ विस्तार गर्न बाटो खोलिदिएपछि महानगरले बुधबार बिहानैदेखि पुनः काम थालेको...

भेटेर भन्दा डिजिटल माध्यमबाट शुभकामना दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रत्यक्ष भेटेर भन्दा डिजिटल माध्यमबाट शुभकामना, बधाई दिन आग्रह गरेका छन्। प्रधानमन्त्री ओलीले आफूलाई भेटेर शुभकामना, बधाई दिँदा माला, खादा आदि...

बिहानै भूकम्पको धक्का

काठमाडौं - मुगुमा भूकम्प धक्का महशुस गरिएको छ । बुधबार बिहानै भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको हो । बिहान ४ बजेर ४० मिनेटमा मुगुको धर्मा आसपास...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

भर्खरै

भेटेर भन्दा डिजिटल माध्यमबाट शुभकामना दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रत्यक्ष भेटेर भन्दा डिजिटल माध्यमबाट...

बिहानै भूकम्पको धक्का

काठमाडौं - मुगुमा भूकम्प धक्का महशुस गरिएको छ ।...

हरिशयनी एकादशी आज, तुलसीको बिरुवा सारिँदै

काठमाडौँ - प्रत्येक वर्ष आषाढ शुक्ल एकादशीका दिन घरघरमा...

आज बागमतीसहित यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षा हुने

काठमाडौँ - हाल देशभर मनसुनी वायुको प्रभाव रहेको मौसम...

बढ्यो पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य

काठमाडौं - नेपाल आयल निगमले पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि...

यस्ता छन् ओली नेतृत्वको पहिलो मन्त्रिपरिषद्को बैठकले गरेका निर्णयहरू

काठमाडौं - सरकारले बाढी पहिरोका कारण मृत्यु भएकाहरूको परिवारलाई...

धेरै पढिएको