लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक समुदाय किन शिक्षा र स्वास्थ्यबाट बन्चित छन् ?

काठमाडौ – ‘मितिनी नेपाल’ नामक संस्थाद्वारा प्रतिनिधि सभाका शिक्षा तथा स्वास्थ्य समिति सांसदहरुसंग एक दिने अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । यु.एन.डिपीको सहयोगमा होटल इन्द्रेणीमा मंगलबार आयोजना गरिएको हो।

कार्यक्रममा प्रतिनिधि सभा सांसदहरु, पत्रकार र लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यकलगायतको  उपस्थिति रहेको थियो।  लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक समुदायले भोग्नु परेका समस्याहरु सांसद सामु भावुक हुँदै पस्केका थिए। उनीहरुले आफू लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक भएकै कारणले स्कुलबाट पढ्न बन्चित हुनु परेको अनि बिरामी हुँदा उपचारका लागि अस्पताल जाँदा अस्पतालका डाक्टरहरुले नराम्रो व्यवहार गर्ने गरेको गुनासो समेत व्यक्त गरेका थिए।

कार्यक्रममा उपस्थित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी(ने क पा ) का सांसद हीतबहादुर तामाङले सरकार अहिले नीति निर्माणको तहमा रहेकाले लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यकले शिक्षा र स्वास्थ्यमा भोग्नु परेका  समस्याहरु समाधानका लागि सहयोग गर्ने प्रतिबद्दता व्यक्त गरेका छन् । उनले यो विषयलाइ गम्भीरताको रुपमा लिएको र यसलाई संसदीय समितिमा कुरा उठाउने प्रतिबद्दता व्यक्त गरे।

त्यस्तै नेकपाका अर्का सांसद गजेन्द्र बहादुर महतले लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यकहरुलाई समाजले हेर्ने नजर परिवर्तन गर्न जरुरी रहेको औल्याए

त्यस्तै नेपाली काङ्ग्रेसकी सांसद चित्रलेखा यादवले कानुनमा केहि न केहि कमजोरी रहेको र  त्यसलाई केन्द्र बिन्दुमा राखेर  शिक्षा र स्वास्थ्यको बारेमा संबिधानले दिएको  कुनै पनि सुविधा दिनबाट बन्चित हुन् नदिन आफु लागि पर्नेमा जोड दिइन् ।

त्यस्तै नेकपाकी सांसद सरीता न्यौपाने लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यकहरुले विवाह गर्दा उमेरको पनि ख्याल गर्नु पर्ने बताइन् ।  उनले यी समुदायका केहि व्यक्तिहरु यौन व्यवसायमा लागेकाले उनीहरुलाई त्यस्तो व्यवसायबाट बाहिर ल्याउनु पर्ने कुरा पनि व्यक्त गरिन।

त्यस्तै अर्का सांसद खगराज अधिकारीले लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक भएर जन्मनु तपाइको दोष हैन अब तपाइले के गर्ने कुन बाटो रोज्ने त्यो तपाईको दोष हो। सांसद अधिकारीले भने : “लैंगिक तथा यौनिक अल्पसंख्यक भएकै कारणले अब पढाइबाट बन्चित हुनु पर्दैन तपाईको पढाईलाई अघि बढाउनुस कुनै पनि सहयोग गर्न आफु तयार छु।”

भिडियो 

सिफारिस

सुरूङमार्ग निर्माणले राष्ट्रिय लक्ष्य प्राप्तिमा ठूलो भूमिका खेल्नेछ : प्रधानमन्त्री

काठमाडौँ - प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले सडक पूर्वाधारको निर्माण तथा विस्तार गर्ने राष्ट्रिय लक्ष्य प्राप्तिमा सुरूङमार्ग निर्माणले ठूलो भूमिका खेल्ने बताउनुभएको छ । नागढुङ्गा सुरूङमार्ग...

हङकङमाथि नेपालको फराकिलो जीत, पुग्यो सेमिफाइनलमा

काठमाडौं - ओमानमा जारी एसीसी प्रिमियर लिगमा नेपालले लगातार तेस्रो जीत हात पारेको छ । तेस्रो खेलमा बलियो प्रतिस्पर्धी मानिएको हङकङमाथि नेपालले ८ विकेटको...

माओवादी केन्द्रमा फर्किए विश्वद्वीप पाण्डे

काठमाडौँ - नेपाल समाजवादी पार्टीका केन्द्रीय राजनीतिक समितिका सदस्य (केन्द्रीय सदस्य) विश्वद्वीप पाण्डे माओवादी केन्द्रमा फर्किएका छन्। पाण्डेलाई सोमबार बिहान प्रधानमन्त्री तथा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

भर्खरै

हङकङमाथि नेपालको फराकिलो जीत, पुग्यो सेमिफाइनलमा

काठमाडौं - ओमानमा जारी एसीसी प्रिमियर लिगमा नेपालले लगातार...

माओवादी केन्द्रमा फर्किए विश्वद्वीप पाण्डे

काठमाडौँ - नेपाल समाजवादी पार्टीका केन्द्रीय राजनीतिक समितिका सदस्य...

उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ्य दिएसँगै सकियो चैती छठ

महोत्तरी– मिथिला क्षेत्रमा वासन्ती (चैती) छठ आज बिहान उदाउँदो...

प्रहरीका दुई एआईजी र एक डीआईजी यसैसाता अवकाशमा जाँदै

काठमाडौँ - नेपाल प्रहरीका ३ जना उच्च प्रहरी अधिकृतहरु...

यी स्थानमा मेघ गर्जनसहित वर्षा हुने, केही स्थानमा हावाहुरी आउने

आज कोशी, गण्डकी र कर्णालीलगायत पहाडी भू-भागका केही स्थानमा...

विश्वदीपले पनि छाडे बाबुरामको साथ

डाक्टर बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको नेपाल समाजवादी पार्टीका प्रचार विभाग...

धेरै पढिएको