रामेछाप – आफ्नो क्षेत्रको आलु अर्कै पहिचान बनेर विक्री हुने गरेको पिडा विर्साउन दोलखाको मेलुङ्ग गाउ“पालिकाले आलु महोत्सवनै आयोजना गरेको छ ।
‘ आलु महोत्सवका दुईटा फाईदा छन’ गाउ“पालिका अध्यक्ष नरवहादुर श्रेष्ठ भन्छन – एउटा हाम्रो आलु हो भनेर बजारमा चिनाउने र अर्को व्यवासायिक उत्पादन बढाउने । महोत्सव शुक्रबार र शनिबार साविकको सुकाठोकरमा चल्ने उनले वताए । महोत्सवमा विभिन्न जातका आलुको स्टल राखिएका छन । महोत्सवको शुक्रबार उद्घाटन भएको छ ।
रामेछाप र दोलखाको शैलुङ्ग क्षेत्र, पवटी, सुकाठोकरको माथिल्लो भाग, मेलुङ्ग र डाडाखर्कको उच्च भागमा रातो चक्रे आलु उत्पादन हुन्छ । त्यस क्षेत्रमा उत्पादन भएको आलु किसानहरुबाट दोलखाको ढुङ्गे र देउराली बजारका व्यवसायीले संकलन गरी ‘मुढेको आलु ’ भनेर बजारमा लैजाने गरेका छन ।
‘अव हाम्रो चाहना मेलुङ्गकै आलु भनेर बजारमा जाने हो ’ अध्यक्ष श्रेष्ठले भने । उनले गाउ“पालिकाले त्यसका लागि व्यवसायीक उत्पादन बढाउन र वजारीकरणका लागि सहयोग गर्छ । उनले आलु महोत्सवमा गाउ“पालिकाका सवै आलु उत्पादक किसानको सहभागिता हुने र त्यसबाट बनेका परिकार चखाउने योजना रहेको वताए ।
मेलुङ्ग गाउ“पालिकामा सवै प्रकारको हावापानि पाईने भएकाले हिउ“द बर्षायाममानै आलु उत्पादन हुन्छ । बर्षायाममा माथिल्लो र हिउ“दमा बेशि क्षेत्रमा उत्पादन हुने आलु सस्तो भाउमा वजार सम्म पुगेको छ । पहिचान दिदा आलुको मुल्यमा पनि उल्लेख्य सुधार हुने आशा स्थानीय किसान दानवहादुर श्रेष्ठले गरे । अहिले सम्म अरु जिल्लाका व्यवसायीहरुलाई सस्तोमा आलु दिन बाध्य थियौं श्रेष्ठले भने – अव सिधैं हाम्रो ब्राण्ड हाम्रो बजार बनाउने अभियानमा लागेका छौं । ‘अव दोलखा र रामेछापको आलु मुढेको भनेर काठमाण्डौं पुग्दैन, जुन जिल्लाको हो त्यहि जिल्लाको नामले जान्छ’ अध्यक्ष श्रेष्ठले भने ।
मेलुङ्ग सगैं जोडिएको रामेछापको शैलुङ्ग घलेडाडा“, गुफा, झोर, कालापानी, छा“गा, बालुवा, डडुवा र दोरम्बा लगाएतको क्षेत्रको आलु काठमाण्डौंको बजारमा जाने गरेको छ । दोरम्बा बाहेक अन्य क्षेत्रको आलु सवै ढुङ्गे र देउरालीका व्यवसायीले संकलन गरी लैजाने गरेका छन । काठमाण्डौंको बजारमा पुग्दा उक्त आलुले मुढेको आलु भनेर पहिचान बनाएको छ । संकलित आलु मुढे हुदै काठमाण्डौं पुग्ने हो तर मुढेको उत्पादन त्यति धेरै हुदैन, हैन घलेडाडाका आलु उत्पादक किसान लालवहादुर श्रेष्ठ भन्छन – आलु फलाउने हामी , पहिचान मुढेको विकेको छ ।
सिन्धुुपाल्चोकको मुढे बजार केन्द्र हो । आसपासको क्षेत्रमा आलु उत्पादन नहुने हैन । बजार आसपास आलु उत्पादन हुन्छ । त्यसो हुदैमा मुढेमा विक्रीका लागि राखिने आलु सवै स्थानीय हैनन । विभिन्न गाउ“वाट पुगेका हुन ।
स्थानीय सरकार गठन भएपछि दोरम्बा र मेलुङ्ग गाउ“पालिकाले कृषिका पकेट क्षेत्र कार्यक्रम घोषणा गरेका छन । दोरम्बाले डडुवा, गौश्वारा र दोरम्बालाई समेटेर आलु पकेट क्षेत्र घोषणा गरेको गाउ“पालिका अध्यक्ष कमानसिं मोक्तानले वताए । मेलुङ्गले पनि आलु खेतिको लागि अव पकेट क्षेत्र निर्धारण गरी व्यवसायीक उत्पादन वढाउन किसानलाई अनुदान दिने, विउ र किटनाशक विषाधि वितरण गर्ने योजना अघीसारेको अध्यक्ष श्रेष्ठले वताए ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here