नव सुन्ताखानमा अबाकस, राष्ट्रियस्तरको प्रतियोगीताका लागि प्रतिष्पर्धी छनोट

काठमाडौं । काठमाडौंको गोकर्णेश्वर नगरपालिका ३ मा रहेको नव सुन्ताखान एकेडेमीमा विद्यालय स्तरीय अबाकस प्रतियोगीता सम्पन्न भएको छ । बाल बिकास एनसीमास संस्थाको सहकार्यमा सम्पन्न भएको प्रतियोगीताबाट छानिएका विजेताहरुले राष्ट्रिय स्तरको प्रतियोगीतामा सहभागी हुन पाउनेछन् ।

३५० जनाभन्दा बढि विद्यार्थी सहभागी भएको प्रतियोगीतामा अभिभावकहरुको पनि उल्लेख्य उपस्थिति थियो । यो विद्यालयमा यहि वर्षदेखि अबाकस लागु भएको हो ।

प्रतियोगीता लगत्तै विद्यालयका संस्थापक प्रिन्सिपल सुदर्शन थापाले अबाकसबाट आफूहरु निक्कै खुशी भएको बताए । अबाकसका लागि बाल विकास एनसीमास संस्थालाई धन्यवाद दिँदै उनले आफ्नो बिद्यालयमा अबाकस लागु गराउने सोँच निक्कै पहिलेदेखिको भएपनि यो वर्षभने संचालनका लागि सफल भएको बताए ।

बाल बिकास एनसीमास संस्थाका कार्यकारी निर्देशक तेजु नेपालले विद्यालयले अबाकसहित विभिन्न अतिरिक्त क्रियाकलापमा जोड दिएको देख्दा आफूहरुलाई निक्कै खुशी लागेको बताए । उनले यो विद्यालयमा अबाकस लागु गराउन पाउँदा खुशी व्यक्त गर्दै राष्ट्रिय स्तरको प्रतियोगीता जितेर अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा सहभागीतामा सहभागीता जनाउन सक्ने अपेक्षा गरे ।

कार्यक्रममा सहभागी अभिभावकहरुले आफूहरुका बालबालिकामा अबाकसका कारण आएको परिवर्तनले निक्कै गौरवान्वित बनाएको बताए । यो कार्यक्रम विद्यालयमा लागु भएपछि आफ्ना बालबालिकाहरुमा निक्कै परिवर्तन आएको भन्दै उनीहरुले आगामी दिनहरुमा विद्यालयले अझै थुप्रै यस्ता कार्यक्रमहरु लिएर अघि बढ्ने आशा व्यक्त गरे ।

प्रतियोगीतामा सहभागी भएका विद्यार्थीहरुले पनि आफूहरुमा आएको परिवर्तनले यसको धन्यवादको पात्र अबाकसका शिक्षकहरु रहेको बताए । अघिल्ला वर्षहरुमा गणितिय समस्या समाधान गर्न निक्कै अप्ठ्यारो पर्ने गरेकोमा अहिले आएर निक्कै सहज भएको उनीहरुको भनाइ छ ।

शैक्षिक क्षेत्रमा नयाँ प्रयोग गरिएको अवाकसले बालबालिकाको मष्तिस्क विकास, गणितीय समस्या समाधान गर्न सहज, ध्यानलाई केन्द्रीकृत गराउने गर्दछ । विश्वका १ सय ५० भन्दा बढी देशमा यसको प्रयोग भइरहेको छ । बालबालिकाको शैक्षिक प्रणालीमा सुधार ल्याउन २ हजार बर्ष पुरानो फादर अफ कम्प्युटर अवाकसलाई विद्यालयले बैकल्पिक विषयका रुपमा पठनपाठन गराउँदै आएको छ ।

सिफारिस

राष्ट्रपतिले कतारी राजासँग गरे विपिन जोशी रिहाइको आग्रह, राजाले के भने ?

इजरायलमा हमासको आक्रमणपछि बेपत्ता विपिन जोशीको रिहाइका लागि पहल गरिदिन राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले कतारी राजासँग आग्रह गरेका छन्। दुई दिने राजकीय भ्रमणका क्रममा नेपाल आइपुगेका...

राष्ट्रपति पौडेल र कतारका राजाबीच के-के भए कुराकानी ?

राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले जलवायु परिवर्तनबाट पृथ्वीलाई सुरक्षित राख्ने, हिमाललाई जोगाउने, पानीको स्रोत बचाउने र वातावरण सन्तुलन राख्ने जस्तो साझा चासोको मुद्दामा सहकार्यका लागि कतारलाई...

राष्ट्रपति पौडेल र कतारका राजाबीच शीतलनिवासमा भेट

राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेल र कतारका अमिर (राजा) शेख तमिम विन हमाद अल थानीबीच राष्ट्रपति भवन निवासमा शीतल निवासमा द्विपक्षीय भेटवार्ता सुरु भएको छ। सो...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

भर्खरै

राष्ट्रपति पौडेल र कतारका राजाबीच के-के भए कुराकानी ?

राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले जलवायु परिवर्तनबाट पृथ्वीलाई सुरक्षित राख्ने, हिमाललाई...

राष्ट्रपति पौडेल र कतारका राजाबीच शीतलनिवासमा भेट

राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेल र कतारका अमिर (राजा) शेख तमिम...

काठमाडौं आइपुगे कतारका राजा थानी (तस्वीरहरू)

कतारका अमिर शेख तमिम बिन हमाद अल थानी नेपाल...

पूर्वराष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीलाई गणतन्त्र गौरव सम्मान

नेकपा एमालेले पूर्वराष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीलाई गणतन्त्र गौरव सम्मान प्रदान...

कतारका राजा आउने भएपछि सरकारले दियो भोलि सार्वजनिक बिदा

कतारका अमिर (राजा) शेख तमिम बिन हमाल अल थानी...

धेरै पढिएको