मधेश प्रदेशको जनस्वास्थ्य प्रयोगशालामा मैले भोगेको सुखद अनुभव

 व्यक्तिगत भ्रमणको लागि म दुई हप्ता नेपाल भ्रमण गरेकी थिएँ । सधैं झैं, म मेरा आफन्तहरूलाई भेट्न र जनकपुरको आध्यात्मिक माहोलमा जान पाउँदा उत्साहित थिएँ। जनकपुर निकै स्वागतयोग्य र खुसी छचल्काउने ठाउँ रहेको छ। जनकपुरमा केही स्थानीय परिकार खान खोज्दा मेरो पेट दुख्यो । मलाई मेरो भाइटल्स र तरल पदार्थहरू जाँच गर्न सल्लाह दिइयो।

मेरो पेट दुखेकोले मलाई गंगा सागरको किनारमा रहेको प्रादेशिक जनस्वास्थ्य प्रयोगशाला (पीपीएचएल) – मधेश प्रदेश भ्रमण गर्न पुगेँ । म त्यहाँका कर्मचारीहरूको दक्षता र सबै परीक्षणहरू गर्न कत्तिको किफायती थियो भनेर प्रभावित भएँ। मेरो रिपोर्टको पर्खाइमा रहिरहदा सर्लाही, रौतहट र महोत्तरीदेखि आएर परीक्षण गर्न त्यहाँ बसेका केही व्यक्तिहरूसँग मेरो कुराकानी भयो। बाहिरको निजी प्रयोगशालामा नभई पीपीएचएलमा परीक्षण गरेर हजारौं खर्च जोगिएकोमा कतिपय बिरामीले प्रशंसा गररिरहेका थिए । मलाई अचम्म लाग्यो कि रिपोर्ट मलाई म्यानुअल रूपमा भन्दा डिजिटल रूपमा पठाइएको थियो। म यसलाई कम रुपमा त भन्दिन, तर हस्तलिखित रिपोर्ट भनेको सर्वमान्य अभ्यास नै मानिन्छ। मेरा सबै रिपोर्टहरू सामान्य आए, र मेरो प्रणालीमा केही अपचाइएको खानाका कणहरू रहेको भनियो जुन एक राहत थियो।

सुविधा

म उत्सुक भएँ र (पीपीएचएल) प्रयोगशालाको बारेमा केहि अनुसन्धान गर्न थालें। माइक्रोबायोलोजी, बायोकेमिस्ट्री, हेमाटोलोजी, मोलेक्युलर बायोलोजी, इन्डोक्राइनोलजी, र परजीवीविज्ञान विभागमा लिपिड प्रोफाइल, ब्लडवर्क, पिसाब-दिसा, मृगौला कार्य, थाइरोक्सिन, आदि समावेश गर्ने सम्पूर्ण शरीरको परीक्षणहरू गर्ने (पीपीएचएल) राम्रोसँग सुसज्जित छ भनी थाहा पाउँदा मलाई खुसी लाग्यो । न्यूनतम दरमा (पीपीएचएल) का एक नियमितले उल्लेख गरे कि (पीपीएचएल) खोल्दा दुई वर्ष पहिले त्यहाँ बिरामीहरूको आगमन धेरै कम थियो, र उहाँले जोड दिनुभयो कसरी सम्पूर्ण केसहरू अधिकतम ३००+/दिनमा पुग्दा हामीले लाइनमा पर्खनुपर्छ।

हामीले नेपालमा भर्ना प्रक्रियामा धेरै राजनीतिक प्रभाव र सूक्ष्म जातीयवाद देखेका छौं। तैपनि, (पीपीएचएल) ले आ-आफ्नो क्षेत्रका विज्ञहरू भर्ना गर्नेदेखि प्रभावकारी प्रतिवेदन दिनेसम्म जे गरिरहेको छ, त्यो राम्रो छ भन्नैपर्छ। सुधारको लागि ठाउँ सधैँ रहने नै छ, र म पक्का छु कि डा. श्रवण कृ. मिश्रको नेतृत्वमा पीपीएचएलले राम्रो उचाइ देख्नेछ। डा. मिश्र मधेसका जनताको स्वास्थ्य सुधार गर्न निकै भावुक छन् । यसअन्तर्गत उनले इन्फ्लुएन्जा, रेस्पिरेटरी सिन्सिटियल भाइरस (आरएसभी) लगायतका विषयमा विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ)बाट प्रत्यक्ष रुपमा कार्यक्रमहरु समन्वय गर्दै आएका पनि छन् । पीपीएचएलसँग जीन सिक्वेन्सिङ जस्ता अत्याधुनिक प्रविधिहरूका लागि सुविधा पनि छ जुन धेरै टर्मिनल रोगहरू पत्ता लगाउने एउटा उन्नत उपकरण हो। राम्रोसँग सुसज्जित प्रयोगशाला र कर्मचारीहरूको साथमा यसले राष्ट्रिय स्तरमा अनुसन्धान केन्द्रको लागि उत्तम केन्द्रको रूपमा सेवा गर्न सक्छ। एक स्नायुविज्ञानी को रूपमा भन्नुपर्दा आशा छ, PPHL मा एक स्नायु विज्ञान एकाइ हुनेछ … यद्यपि मलाई थाहा छ कि यो एक लामो शट हो र मानिसहरू अझै पनि कुनै पनि न्यूरोलोजिकल विकार भन्नाले पागल भएको मान्छन्।

मधेश प्रदेशमा पीपीएचएल र अस्पतालको भविष्य

मैले जिल्ला अस्पताल पनि घुम्ने मौका पाएँ। माननीय वीरेन्द्र सिंह (स्वास्थ्य मन्त्री- मधेस प्रदेश) को मार्गदर्शनमा त्यहाँ सुलभ र प्रगतिशील सेवाहरु प्रदान भइरहेका रहेछन्। म छक्क परें की सबै अस्पताल प्रयोगशाला रसायनहरू/उपकरणहरू व्यक्तिगत बार कोडहरू भएको दिशामा सर्दै रहेछन् ताकि तिनीहरूको दुरुपयोग गर्न नसकियोस्। मलाई थाहा छ यी मानक अभ्यासहरू हुन्, तर म खुसी छु कि यो बिस्तारै समावेश भइरहेको छ। म व्यक्तिगत रुपमा डा. मिश्र र माननीय सिंहलाई चिन्दिन र यो केवल मेरो र मैले भेटेका केही व्यक्तिहरूले साझा गरेको अनुभवमा आधारित थियो। प्रादेशिक जनस्वास्थ्य प्रयोगशालाले प्रदान गरिएको ती सेवाहरुलाई हामीले वाह भन्नै पर्छ किनकि धेरै चीजहरू कहिलेकाहीं बेवास्ता हुन्छन्, र हामी केवल नकारात्मकतामा केन्द्रित हुन पुग्छौं। सुधारको लागि ठाउँ सधैँ रहिरहनेछ भन्ने कुरा हामीहरुले कहिल्यै पनि नभुलौं। र, यसपटक जनकपुरमा मैले भोगेको सुखद अनुभव यही हो । मधेसको विकासको चर्चा गर्दा सधैं सूक्ष्म व्यंग्य र विभेद भइरहेको हुन्छ। तैपनि, यो देख्नु राम्रो छ कि (पीपीएचएल) सबै सात प्रदेशहरू मध्ये सबैभन्दा कुशल प्रयोगशाला हो … तथ्याङ्कले भन्छ!

यो पीपीएचएलको लागि विज्ञापन होइन, सुविधा लिन जानुहोस् र तपाईंले यसलाई आफैं देख्नुहुनेछ।

सिफारिस

मन्त्रीहरू हेरफेर गर्दै प्रचण्ड, को को हुँदैछन् बिदा ?

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले आगामी आर्थिक वर्ष २०८१/०८२ को बजेट पारित भएलगत्तै मन्त्रिपरिषद्मा व्यापक हेरफेरको तयारी गरेका छन् । उनले केही महिनायता मन्त्री हेरफेरको प्रयास...

कहाँ गए प्रहरी सहायक निरीक्षकसहित १३ जवान, सात दिनभित्र हाजिर नभए जागिर चैट

प्रहरी प्रधान कार्यालयले आफूखुशी गैरहाजिर रहेका १३ जना प्रहरीलाई सम्पर्कमा आउन सूचना जारी गरेको छ। कार्यालयले प्रहरी सहायक निरीक्षकदेखि जवानसम्म १३ जना कर्मचारी झन्डै दुई...

चिनियाँ उप विदेशमन्त्री सन आज किन आउँदैछन् नेपाल ?

चिनियाँ उप विदेशमन्त्री सन वेइडोङ्ग तीन दिने औपचारिक भ्रमणमा नेपाल आउने भएका छन्। परराष्ट्र मन्त्रालयका अनुसार चिनियाँ उप विदेशमन्त्री आज नेपाल आउन लागेका हुन। उनी...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

भर्खरै

कहाँ गए प्रहरी सहायक निरीक्षकसहित १३ जवान, सात दिनभित्र हाजिर नभए जागिर चैट

प्रहरी प्रधान कार्यालयले आफूखुशी गैरहाजिर रहेका १३ जना प्रहरीलाई...

चिनियाँ उप विदेशमन्त्री सन आज किन आउँदैछन् नेपाल ?

चिनियाँ उप विदेशमन्त्री सन वेइडोङ्ग तीन दिने औपचारिक भ्रमणमा...

अबका ३ दिन धेरै ठाउँमा भारी वर्षा हुने, आज कहाँ कहाँ पर्छ पानी?

अहिले कोसी, मधेस, बागमती र गण्डकी प्रदेशका अधिकांश भूभाग...

सुशील प्याकुरेलद्वारा राजदुत पद अस्वीकार

काठमाडौँ - सुशील प्याकुरेलले राजदुत पद अस्वीकार गरेका छन्...

खेलमार्फत् अर्थतन्त्र र कूटनीतिक सम्बन्ध सुदृढ गर्न पहल लिइरहेको छु : प्रधानमन्त्री

काठमाडौँ - प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले खेलमार्फत् अर्थतन्त्र र...

सामान्य अवस्थामा नेपाली सेना हतियार लिएर सीमा सुरक्षाको लागि बस्न मिल्दैन : रक्षामन्त्री उप्रेती

रक्षामन्त्री हरिप्रसाद उप्रेतीले सामान्य अवस्थामा नेपाली सेना हतियार लिएर...

धेरै पढिएको